REXROTH DBDS20K18/200
- By REXROTH
- Part #: DBDS20K18/200
- 15 in stock and ready to ship
- Fast Delivery: Europe (1-3 days), USA (2-3 days)
- 24 Month Warranty included
- Same-Day Shipping Cutoff: 05:13:35
1 in stock
Immediate assistance
Rexroth DBDS20K 18/200 Direct Operated Pressure Relief Valve
Product Description
The Rexroth DBDS20K 18/200 is a direct operated pressure relief valve designed for oil applications with a pressure setting of 200 bar.
Product Specifications
Fluid: Oil
Size: NG20
Adjustment Type: Bushing with Hexagon and Protective Cap
Pressure Setting: 200 bar
Maximum Operating Pressure at Input: 400 bar
Maximum Operating Pressure at Output: 315 bar
Maximum Flow Rate: 250 l/min
Ambient Temperature Range: -30 / 80 °C
Viscosity Range: 10 / 800 mm²/s