SCHNEIDER ELECTRIC ATV71HD75N4 + VW3A1101
- By SCHNEIDER ELECTRIC
- Part #: ATV71HD75N4 + VW3A1101
Condition:
Used
- 15 in stock and ready to ship
- Fast Delivery: Europe (1-3 days), USA (2-3 days)
- 24 Month Warranty included
- Same-Day Shipping Cutoff: 07:33:40
1 in stock
Secure Payments
Description
Description: Variable speed drive ATV71 – 75kW-100HP – 480V – EMC filter-graphic terminal, Frontcolor: Dark-Grey: Include: VW3A1101, Altivar Graphic Display, Small Cover Plate (Photo). , Product Info: Range of Product, Altivar 71, Product or Component Type, Variable speed drive, Product Specific Application, Complex, high-power machines, Component name, ATV71, Motor power kW, 75 kW, 3 phase 380…480 V, Maximum Horse Power Rating, 100 hp, 3 phase 380…480 V, Maximum motor cable length, 328.08 ft (100 m) shielded cable, 656.2 ft (200 m) unshielded cable, power supply voltage, 380…480 V – 15…10 %, Phase, 3 phase, Line current, 137 A 480 V 3 phase 75 kW / 100 hp, 167 A 380 V 3 phase 75 kW / 100 hp, EMC filter, Integrated, Assembly style, With heat sink, Apparent power, 109.9 kVA 380 V 3 phase 75 kW / 100 hp, Prospective line Isc, 22 kA 3 phase, Nominal output current, 124 A 2.5 kHz 460 V 3 phase 75 kW / 100 hp, 160 A 2.5 kHz 380 V 3 phase 75 kW / 100 hp, Maximum transient current, 240 A 60 s 3 phase 75 kW / 100 hp, 264 A 2 s 3 phase 75 kW / 100 hp, Label Info: Altivar 71, ATV71HD75N4, 75kW – 100HP, V3.3 IE66, Input, Alimentation, Entrada, Output, Sortie, Salida, U(V-), 380…480 3, 0…380-4803, KW, F(Hz), I(A), 50/60, 0…500, 167 max, 160, HP, U(V-), F(Hz), 460…480 3, 0…460 3, (A), 60, 137, 0…500, FLA 124, Short Circuit Withstand 10000 A., 480V, when protected by fuse, UL Class J 225A max, Motor Overload Protection – Class 10, Proteccion Sobrecarga Motor – Clase 10, Protection Surcharge Moteur – Classe 10, Cu AWG 3/0 75 C, 168lb in /19N m, 11 (2) GD, CE, 0080, INERIS 07ATEX0004X, UL LISTED 170M, IND.CONT EQ, E116875, SP, CSA-B44.1/ASME-A17.5, 224330, PC, 6W1138000307, Made in China, Tested in France, ME79, N998, Telemecanique<ul> <li>Description: Variable speed drive ATV71 – 75kW-100HP – 480V – EMC filter-graphic terminal</li> <li>Frontcolor: Dark-Grey</li> <li>Include: VW3A1101, Altivar Graphic Display, Small Cover Plate (Photo)</li> <li>Product Info: <ul> <li>Range of Product: Altivar 71</li> <li>Product or Component Type: Variable speed drive</li> <li>Product Specific Application: Complex, high-power machines</li> <li>Component name: ATV71</li> <li>Motor power kW: 75 kW, 3 phase 380…480 V</li> <li>Maximum Horse Power Rating: 100 hp, 3 phase 380…480 V</li> <li>Maximum motor cable length: 328.08 ft (100 m) shielded cable, 656.2 ft (200 m) unshielded cable</li> <li>Power supply voltage: 380…480 V – 15…10 %</li> <li>Phase: 3 phase</li> <li>Line current: 137 A 480 V 3 phase 75 kW / 100 hp, 167 A 380 V 3 phase 75 kW / 100 hp</li> <li>EMC filter: Integrated</li> <li>Assembly style: With heat sink</li> <li>Apparent power: 109.9 kVA 380 V 3 phase 75 kW / 100 hp</li> <li>Prospective line Isc: 22 kA 3 phase</li> <li>Nominal output current: 124 A 2.5 kHz 460 V 3 phase 75 kW / 100 hp, 160 A 2.5 kHz 380 V 3 phase 75 kW / 100 hp</li> <li>Maximum transient current: 240 A 60 s 3 phase 75 kW / 100 hp, 264 A 2 s 3 phase 75 kW / 100 hp</li> </ul> </li> <li>Label Info: Altivar 71, ATV71HD75N4, 75kW – 100HP, V3.3 IE66, Input, Alimentation, Entrada, Output, Sortie, Salida, U(V-), 380…480 3, 0…380-4803, KW, F(Hz), I(A), 50/60, 0…500, 167 max, 160, HP, U(V-), F(Hz), 460…480 3, 0…460 3, (A), 60, 137, 0…500, FLA 124, Short Circuit Withstand 10000 A., 480V, when protected by fuse, UL Class J 225A max, Motor Overload Protection – Class 10, Proteccion Sobrecarga Motor – Clase 10, Protection Surcharge Moteur – Classe 10, Cu AWG 3/0 75 C, 168lb in /19N m, 11 (2) GD, CE, 0080, INERIS 07ATEX0004X, UL LISTED 170M, IND.CONT EQ, E116875, SP, CSA-B44.1/ASME-A17.5, 224330, PC, 6W1138000307, Made in China, Tested in France, ME79, N998, Telemecanique</li> </ul><!DOCTYPE html> <html> <head> <title>Schneider Electric ATV71HD75N4 + VW3A1101</title> </head> <body> <h1>Schneider Electric ATV71HD75N4 + VW3A1101</h1> <p><strong>Schneider Electric</strong> offers the ATV71HD75N4 + VW3A1101, ideal for various industrial applications such as automation, packaging, conveyors, and HVAC systems. Purchase this item at spareparts2day.</p> <p>Click <a href=”https://www.spareparts2day/manufacturers/Schneider-Electric”>Schneider Electric</a> for more items in stock from this brand.</p> </body> </html>Visit the official website for more product details: <a href=”https://www.se.com/”>Schneider Electric</a>
Additional information
| Weight | 78,00 kg |
|---|---|
| Packing Quantity |
1 Unit(s) |
| Unit of Measure |
Unit(s) |
| brand | |
| Category |
Control and Switch Gear |
| Description |
Variable speed drive ATV71 75kW |