SIEMENS 5SV1316-6KK16
- By SIEMENS
- Part #: 5SV1316-6KK16
- 15 in stock and ready to ship
- Fast Delivery: Europe (1-3 days), USA (2-3 days)
- 24 Month Warranty included
- Same-Day Shipping Cutoff: 03:50:04
27 in stock
Immediate assistance
Siemens 5SV1316-6KK16 Compact RCBO (FI/LS)
Product Description
Product Specifications
– Manufacturer: Siemens
– Type Number: 5SV1316-6KK16
– Product Type: Compact RCBO (FI/LS)
– Poles: 1P+N (Single Pole + Neutral)
– Rated Current: 16 A
– Tripping Characteristic: B-curve
– Rated Residual Current (Sensitivity): 30 mA
– Residual Current Type: A
– Rated Voltage: ~230V AC