TELEMECANIQUE ATV71HU55N4
- By TELEMECANIQUE
- Part #: ATV71HU55N4
- 15 in stock and ready to ship
- Fast Delivery: Europe (1-3 days), USA (2-3 days)
- 24 Month Warranty included
- Same-Day Shipping Cutoff: 11:38:24
1 in stock
Immediate assistance
Description: ATV71HU55N4: variable speed drive ATV71 – 5.5kW-7.5HP – 480V – EMC filter-graphic terminal, 3389118064621, NOTE: Exclude: Smallest frontcover. (Photo)., Label Info: Telemecanique, ATV71HU55N4, 5.5kW -7.5HP, Input, Alimentation, Entrada, V1.2 IE18, Output, Sortie, Salida, U (V ~), 380…480 3, 0…380-480, KW, F (Hz), 1(A), 50/60, 0…1600, 20.3, 14.3, U (V ~), 460…480 3, 0…460, 60, 0…1600, 17, FLA 14.3, Cu AWG10, 75°C, F (Hz), I(A), E, UL Class J 40A max, HP Suitable for use on a circuit capable of, delivering not more than 5000 rms, symetrical Ampers, 480 V maximum, Motor Protective Device – Class 10, Proteccion de motor – Clase 10, Protection Moteur – Classe 10, 26.5 lb.in, 3 N.m, 880727687001, CE, UL, China, SP, NOM, 224330, B44.1/ASME-A17.5, LISTED 170M, IND.CONT.EQ., 117, ANC, ☑N998, Schneider, Electric
- Description: ATV71HU55N4: variable speed drive ATV71 – 5.5kW-7.5HP – 480V – EMC filter-graphic terminal, 3389118064621
- Label Info: Telemecanique, ATV71HU55N4, 5.5kW -7.5HP, Input, Alimentation, Entrada, V1.2 IE18
- Output, Sortie, Salida, U (V ~), 380…480 3, 0…380-480, KW, F (Hz), 1(A), 50/60, 0…1600, 20.3, 14.3
- U (V ~), 460…480 3, 0…460, 60, 0…1600, 17, FLA 14.3, Cu AWG10, 75°C, F (Hz), I(A), E, UL Class J 40A max
- HP Suitable for use on a circuit capable of, delivering not more than 5000 rms, symmetrical Ampers, 480 V maximum
Telemecanique ATV71HU55N4
Item Code: ATV71HU55N4
Manufacturer: Telemecanique
Telemecanique page lists more items of this brand currently in stock and for sale at spareparts2day.
Visit the official website: Telemecanique
| Weight | 8,00 kg |
|---|---|
| Packing Quantity |
1 Unit(s) |
| Unit of Measure |
Unit(s) |
| brand | |
| Category |
Control and Switch Gear |
| Description |
Variable speed drive ATV71 – 5.5kW-7.5HP |