TURCK Bi1.5-EH6.5K-AP6X 4610540
- By TURCK
- Part #: Bi1.5-EH6.5K-AP6X 4610540
- 15 in stock and ready to ship
- Fast Delivery: Europe (1-3 days), USA (2-3 days)
- 24 Month Warranty included
- Same-Day Shipping Cutoff: 13:31:33
1 in stock
Immediate assistance
BI1.5-EH6.5K-AP6X, ID 4610540, General data, Rated switching distance 1.5 mm, Mounting conditions Flush, Secured operating distance ≤ (0.81 × Sn) mm, Correction factors St37 = 1; Al = 0.3; stainless steel = 0.7;, Ms = 0.4, Repeat accuracy ≤ 2 % of full scale, Hysteresis 20 %, Electrical data, Operating voltage 10…30 VDC, Residual ripple ≤ 10 % Uss, DC rated operational current ≤ 150 mA, No-load current 15 mA, Residual current ≤ 0.1 mA, Isolation test voltage ≤ 0.5 kV, Short-circuit protection yes / Cyclic, Voltage drop at Ie ≤ 1.8 V, Wire breakage/Reverse polarity protection, yes / Complete, Output function 3-wire, NO contact, PNP, Switching frequency 3 kHz, Mechanical data, Design Smooth barrel, 6,5 mm, Dimensions 23.5 mm, Housing material Stainless steel, 1.4305 (AISI 303), Active area material Plastic, PA6.6 Inductive Sensor: End cap Plastic, PP, Electrical connection Cable, Cable quality Ø 3.3 mm, Gray, LifY-11Y, PUR, 2 m, Core cross-section 3 x 0.14 mm2, Environmental conditions, Ambient temperature -25…+70 °C, Vibration resistance 55 Hz (1 mm), Shock resistance 30 g (11 ms), Protection class IP67, MTTF 2283 years acc. to SN 29500 (Ed. 99) 40, °C, Switching state LED, Yellow
- Product: BI1.5-EH6.5K-AP6X
- ID: 4610540
- General data:
- Rated switching distance: 1.5 mm
- Mounting conditions: Flush
- Secured operating distance: ⤠(0.81 à Sn) mm
- Correction factors: St37 = 1; Al = 0.3; stainless steel = 0.7; Ms = 0.4
- Repeat accuracy: ⤠2% of full scale
- Hysteresis: 20%
- Electrical data:
- Operating voltage: 10â¦30 VDC
- Residual ripple: ⤠10% Uss
- DC rated operational current: ⤠150 mA
- No-load current: 15 mA
- Residual current: ⤠0.1 mA
- Isolation test voltage: ⤠0.5 kV
- Short-circuit protection: yes / Cyclic
- Voltage drop at Ie: ⤠1.8 V
- Wire breakage/Reverse polarity protection: yes / Complete
- Output function: 3-wire, NO contact, PNP
- Switching frequency: 3 kHz
- Mechanical data:
- Design: Smooth barrel, 6.5 mm
- Dimensions: 23.5 mm
- Housing material: Stainless steel, 1.4305 (AISI 303)
- Active area material: Plastic, PA6.6
- Inductive Sensor: End cap Plastic, PP
- Electrical connection: Cable
- Cable quality: Ã 3.3 mm, Gray, LifY-11Y, PUR, 2 m
- Core cross-section: 3 x 0.14 mm2
- Environmental conditions:
- Ambient temperature: -25â¦+70 °C
- Vibration resistance: 55 Hz (1 mm)
- Shock resistance: 30 g (11 ms)
- Protection class: IP67
- MTTF: 2283 years acc. to SN 29500 (Ed. 99) 40 °C