FESTO CPE18-M1H-5J5-Q5-8 (163155) + MSEB-3-24V-DC
- By FESTO
- Part #: CPE18-M1H-5J5-Q5-8 (163155) + MSEB-3-24V-DC
- 15 in stock and ready to ship
- Fast Delivery: Europe (1-3 days), USA (2-3 days)
- 24 Month Warranty included
- Same-Day Shipping Cutoff: 07:33:43
1 in stock
Immediate assistance
5/2 double solenoid Valve: Feature Value, Valve function 5/2 double solenoid, Type of actuation Electric, Construction width 18 mm, Standard nominal flow rate 850 l/min, pneumatic working port QS-8, Operating voltage 24V DC, Operating pressure 0.2 MPa … 1 MPa, Operating pressure 2 bar … 10 bar, Design Piston gate valve, Approval c UL us – Recognized (OL), Maritime classification See certificate, Certificate issuing authority DNV-TAA000032X, Degree of protection IP65, With plug socket, To IEC 60529, Nominal size 8 mm, Exhaust-air function With flow control option, Sealing principle Soft, Mounting position optional, Manual override Detenting via accessory, Non-detenting, Type of piloting Pilot actuated, Pilot air supply Internal, Flow direction Non-reversible, Symbol 00991013, Valve position code Inscription label holder, lap Positive overlap, Switching time reversal 13 ms, Duty cycle 100%, Max. positive test pulse with 0 signal 3300 µs, Max. negative test pulse with 1 signal 3100 µs, Characteristic coil data 24 V DC: 1.5 W, Permissible voltage fluctuations -15%/+10%, Operating medium Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4], Note on operating and pilot medium Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will, always be required).
- Feature Value: CPE18-M1H-5J5-Q5-8 (163155) + MSEB-3-24V-DC Festo
- Valve function: 5/2 double solenoid
- Type of actuation: Electric
- Construction width: 18 mm
- Standard nominal flow rate: 850 l/min
- Pneumatic working port: QS-8
- Operating voltage: 24V DC
- Operating pressure: 0.2 MPa … 1 MPa
- Operating pressure: 2 bar … 10 bar
- Design: Piston gate valve
- Approval: c UL us – Recognized (OL)
- Maritime classification: See certificate
- Certificate issuing authority: DNV-TAA000032X
- Degree of protection: IP65
- With plug socket: To IEC 60529
- Nominal size: 8 mm
- Exhaust-air function: With flow control option
- Sealing principle: Soft
- Mounting position: Optional
- Manual override: Detenting via accessory, Non-detenting
- Type of piloting: Pilot actuated
- Pilot air supply: Internal
- Flow direction: Non-reversible
- Symbol: 00991013
- Valve position code: Inscription label holder, lap Positive overlap
- Switching time reversal: 13 ms
- Duty cycle: 100%
- Max. positive test pulse with 0 signal: 3300 µs
- Max. negative test pulse with 1 signal: 3100 µs
- Characteristic coil data 24 V DC: 1.5 W
- Permissible voltage fluctuations: -15%/+10%
- Operating medium: Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
| Weight | 2,00 kg |
|---|---|
| Packing Quantity |
1 Unit(s) |
| Unit of Measure |
Unit(s) |
| brand | |
| Category |
Valves |
| Description |
5/2 double solenoid Valve |
| mpn |
CPE18-M1H-5J5-Q5-8 (163155) + MSEB-3-24V-DC |
| Other Notations |
CPE18-M1H-5J5-Q5-8 (163155) + MSEB-3-24V-DC ,CPE18M1H5J5Q58(163155)+MSEB324VDC ,CPE18-M1H-5J5-Q5-8(163155)+MSEB-3-24V-DC ,CPE18-M1H-5J5-Q5-8-(163155)-+-MSEB-3-24V-DC ,CPE18 M1H 5J5 Q5 8 (163155) + MSEB 3 24V DC ,CPE18M1H5J5Q58 ( |